Korzyści i zalety digital marketingu

zalety marketingu internetowego

Promowanie się przy pomocy marketingu internetowego niesie ze sobą wiele korzyści i zalet dla marki, która się na to decyduje. Sporo osób chce poznać wszystkie plusy związane z digital marketingiem przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu promowania się w taki sposób. W tym tekście staramy się przedstawić wszystkie zalety dla marek chcących reklamować się w taki sposób, aby ułatwić podjęcie im decyzji, oraz udowadniamy, iż marketing internetowy  jest naprawdę korzystnym sposobem reklamy.

 

Nowe możliwości szczególnie dla marek lokalnych

 

Pierwszą i jedną z największych zalet w marketingu internetowego są duże możliwości, jakie daje ten sposób reklamy. Przeważnie nie dostrzegamy ich, skupiając się na poznaniu podstawowych zasad działania marketingu internetowego. Chcąc promować się w sieci, zyskujemy możliwość stania się liderem branżowym, a także pozyskiwania bardzo dużej liczby klientów czy budowania wizerunku profesjonalnej marki. Wszystkie te możliwości są dostępne dla każdej osoby, firmy czy marki, jaka zdecyduje się na promowanie w sieci. Duża liczba odbiorców, możliwość reinwestycji środków czy spora skuteczność reklamy internetowej sprawiają, że niezależnie od branży w jakiej działamy, możemy rozwijać naszą markę dużo szybciej, niż reklamując się jedynie w świecie realnym.

 

Zaleta ta dotyczy szczególnie marek lokalnych, które są ograniczone zasięgiem i często nie docierają skutecznie do większości potencjalnych odbiorców. W Internecie jest to dużo łatwiejsze zarówno pod kątem reklamy, jak i bezpośredniej sprzedaży. Każda marka chcąc reklamować się w Internecie może zatem zyskać wielu nowych klientów i spory zarobek, a dzięki temu rozbudowywać się i rozwijać dużo szybciej niż inne konkurencyjne marki. Przed wieloma firmami otworzą się zatem nowe możliwości biznesowe, handlowe czy sprzedażowe.

 

korzyści z digital marketingu

 

Bardzo duża elastyczność budżetowa

 

Jednym z najważniejszych plusów marketingu internetowego jest spora elastyczność budżetowa. Możemy korzystać z niego zarówno nie posiadając żadnych środków na reklamę i wdrażać pewne działania promocyjne samodzielnie, jak i przeznaczać różne sumy na promocję. Na promocję możemy przekazywać od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych miesięcznie. Pozostając przy finansach, sporą zaletą jest również sprawiedliwa skuteczność działań marketingowych, która nie zależy od wysokości przeznaczonego budżetu, a jest taka sama w skali zarówno dla małych jak i dużych budżetów reklamowych. Oznacza to, że przeznaczając środki na reklamę np. w systemie reklamowym Google Ads, koszt pozyskania jednego klienta będzie podobny, jak dla globalnej marki przeznaczającej setki tysięcy złotych miesięcznie na emitowanie takich samych reklam. W zdecydowanej większości sposobów reklam, możemy również edytować budżet w trakcie trwania kampanii lub wstrzymywać go jeśli uznamy, że nie chcemy już dalej promować się w taki sposób. Podsumowując, elastyczność budżetowa to:

 

  • efektywne wydawanie środków
  • możliwość edycji budżetu w trakcie trwania kampanii
  • sprawiedliwe uzyskiwanie profitów niezależnie od wysokości budżetu
  • możliwość reklamowania się z budżetami o różnej wysokości

 

Możliwość decydowania o ryzyku działań promocyjnych

 

Zaletą promowania się w Internecie jest również możliwość decydowania o ryzyku działań promocyjnych i przeznaczanych środkach na promocję. Możemy również wybierać spośród mniej lub bardziej ryzykownych sposobów promocji. Działania o małym ryzyku to np. stworzenie wizytówki na Google Maps czy skorzystanie z systemu Google Ads i rozliczanie się w modelu za kliknięcie w naszą reklamę (PPC). Również stworzenie i prowadzenie profilu w social mediach i publikowanie wpisów polecających naszą markę czy usługę może być wykonywane samodzielne lub ze wsparciem agencji i jest bezpieczną forma reklamy. Działania takie jak np. pozycjonowanie strony internetowej są procesem długotrwałym i przy współpracy z agencją opartym na długoterminowej umowie, co dla niektórych może być zbyt dużym ryzykiem, którego na daną chwilę nie może ponieść. Niemniej jednak istnieją bardziej ryzykowne sposoby reklamy internetowej, takie jak influencer marketing czy viral marketing. Opierają się one na trendach i nastrojach społecznych, ale zazwyczaj posiadają bardzo duże potencjalne zyski, a korzystać z nich powinniśmy dopiero wtedy, kiedy dobrze poznamy zasadę działania marketingu internetowego.

Od zawsze zakochany w Internecie - uczył się na studiach i na własnych błędach. Pierwsze strony mobilne na WAPie sprawdzał na NOKII 3210, a własny sklep internetowy założył 5 lat przed powstaniem IG. Aktualnie pomaga mniejszym i większym firmom zarabiać dzięki skutecznym działaniom w marketingu internetowym. I robi to jak dla siebie. Aaa i wcale nie jest taki stary.